HO0300000000G
Amphenol Anytek
Product No:
HO0300000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
HO - 5.0 - 3P BLACK COLOR
User Guide
Insulation Height 0.543" (13.80mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Gold
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 14-18 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 140°C
Positions Per Level 3
Number of Positions 3
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Color Black
Wire Strip Length 9-10mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HO
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)