HQ0402Q3N1BT01
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
HQ0402Q3N1BT01
Description:
FIXED IND 3.1NH 400MA 250MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.32mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Inductance 3.1 nH
Series HQ-Q
Type Multilayer
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 8.5GHz