HQ0603Q4N1BT01
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
HQ0603Q4N1BT01
Description:
FIXED IND 4.1NH 500MA 170MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 20 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.017" (0.42mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Inductance 4.1 nH
Series HQ-Q
Type Multilayer
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 7GHz