Home / Rocker Switches / HR24D1A11BA1-11-PMVV1
minImg
HR24D1A11BA1-11-PMVV1
Carling Technologies
Product No:
HR24D1A11BA1-11-PMVV1
User Guide
Illumination Type, Color LED, Amber/Blue
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking Fast - Slow, Vertical
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Flat - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series HR
Voltage Rating - DC 12 V