Home / Rocker Switches / HR28D1A71BR1-11-RBRC1
minImg
HR28D1A71BR1-11-RBRC1
Carling Technologies
Product No:
HR28D1A71BR1-11-RBRC1
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue/Red
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking Arrow Up, Arrow Down
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Flat - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series HR
Voltage Rating - DC 12 V