Home / Rocker Switches / HR28D1A71BW1-11-MPMR1
minImg
HR28D1A71BW1-11-MPMR1
Carling Technologies
Product No:
HR28D1A71BW1-11-MPMR1
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue/White
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking Work Light, Work Lamp
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Flat - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series HR
Voltage Rating - DC 12 V