HRNF-125-3/97NM
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
HRNF-125-3/97NM
Description:
HEATSHRINK 1-1/4" BLACK
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.240" (6.10mm)
Shrink Temperature 90°C
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.060" (1.52mm)
Material Polyolefin (PO)
Product Status Active
Series HRNF
Shrinkage Ratio 5.6 to 1
Type Tubing, Semi Rigid
Length -
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 1.250" (31.75mm)