Home / Oscillators / HSM536-66.6666
minImg
HSM536-66.6666
Connor Winfield
Product No:
HSM536-66.6666
Manufacturer:
Connor Winfield
Description:
XTAL OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.105" (2.67mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 50mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.435" L x 0.250" W (11.05mm x 6.35mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series HSM536
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 5V
Output HCMOS
Mfr Connor Winfield
Base Resonator Crystal
Frequency 66.6666 MHz