HTAT-16/4-0-15MM
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
HTAT-16/4-0-15MM
Description:
HEATSHRINK 0.63" BLACK
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.158" (4.01mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.069" (1.75mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Active
Series HTAT
Shrinkage Ratio 4 to 1
Type Tubing, Semi-Flexible
Length -
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.630" (16.00mm)