Home / Fixed Inductors / HTEK16080H-1R0MSR
minImg
HTEK16080H-1R0MSR
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
HTEK16080H-1R0MSR
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1UH 2A 142 MOHM SMD
In Stock : 5925
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 142mOhm Max
Inductance 1 µH