HV1840-2R7606-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HV1840-2R7606-R
Description:
CAP 60F -10% +30% 2.7V T/H
In Stock : 1772
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Voltage - Rated 2.7 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 100Hz
Series HV
Package / Case Radial, Can
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 60 F