HWB060S-24-R-C
Sanken Electric USA Inc.
Product No:
HWB060S-24-R-C
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 60W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, GS
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.69" L x 3.62" W x 1.54" H (170.0mm x 92.0mm x 39.0mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.5 A
Series HWB (60W)
Power (Watts) 60W
Type Enclosed
Efficiency 85%
Mfr Sanken Electric USA Inc.
Features Load Sharing, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC