Home / Racks / HWM2412U11BK
minImg
HWM2412U11BK
Hammond Manufacturing
Product No:
HWM2412U11BK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
12U 11IN SWING OUT WALL MOUNT
User Guide
Number of Units 12U
Color Black
Mounting Rails One Pair
Material Metal, Steel
Product Status Obsolete
Door Glass (Front), Steel (Rear)
Weight 90 lbs (40.8 kg)
Series HWM
Type Equipment Cabinet
Shipping Info Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Mfr Hammond Manufacturing
Dimensions - Overall 16.693" L x 24.685" W x 27.756" H (424.00mm x 627.00mm x 705.00mm)
Ventilation Sides, Top, Door
Style Enclosed, Bottom, Front, Sides, Top
Features Cable Entry Systems, Wall Mount
Package Bulk
Dimensions - Panel 11.000" L x 19.000" W x 21.000" H (279.40mm x 482.60mm x 533.40mm)