Home / DC DC Converters / IB050Q096T70N1-00
minImg
IB050Q096T70N1-00
Vicor Corporation
Product No:
IB050Q096T70N1-00
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 9-15V 750W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 9 ~ 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.44" H (58.4mm x 36.8mm x 11.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 70A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series VI Brick® IBC (500W)
Power (Watts) 750 W
Type Intermediate Bus Converter
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 97.3%