Home / DC DC Converters / IEA48005A150V-001-R
minImg
IEA48005A150V-001-R
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
IEA48005A150V-001-R
Description:
DC DC CONVERTER 15V 68W
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.35" H (58.4mm x 22.9mm x 8.9mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series iEA (75W)
Power (Watts) 68 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 90%