Home / Fixed Inductors / IHHP1008ABER5R6M01
minImg
IHHP1008ABER5R6M01
Vishay Dale
Product No:
IHHP1008ABER5R6M01
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.5A 240MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Inductance 5.6 µH