Home / Fixed Inductors / IHLP2020CZET1R5M01
minImg
IHLP2020CZET1R5M01
Vishay Dale
Product No:
IHLP2020CZET1R5M01
Description:
FIXED IND 1.5UH 7.2A 20.7MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20.7mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Series IHLP-2020CZ-01
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 42MHz