Home / Fixed Inductors / IHLW5050CEER1R8M01
minImg
IHLW5050CEER1R8M01
Vishay Dale
Product No:
IHLW5050CEER1R8M01
Description:
FIXED IND 1.8UH 16.5A 7 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 30A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 7mOhm Max
Inductance 1.8 µH