Home / Fixed Inductors / IHTH1125KZEB6R8M5A
minImg
IHTH1125KZEB6R8M5A
Vishay Dale
Product No:
IHTH1125KZEB6R8M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 6.8UH 44.5A 1.97 MOHM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 44A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 44.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.125" Dia (28.58mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.97mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series IHTH-1125KZ-5A
Type -
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 9.35MHz