Home / Fixed Inductors / IM10RFCMEZ6R8K13
minImg
IM10RFCMEZ6R8K13
Vishay Dale
Product No:
IM10RFCMEZ6R8K13
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.3A 170 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 70 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.600" L (6.35mm x 15.24mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series IM-10RFCM-13
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 52MHz