IME08-2N5POZT0K
SICK, Inc.
Product No:
IME08-2N5POZT0K
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
SENSOR PROX INDUCT 2.5MM CYLIND
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 75°C (TA)
Ingress Protection IP67
Termination Style Connector
Sensing Distance 0.098" (2.5mm)
Output Type PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency 4kHz
Shielding Shielded
Product Status Active
Indicator LED
Series -
Package / Case Cylinder, Threaded - M8
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V