IPD1-17-S-K-R
Samtec Inc.
Product No:
IPD1-17-S-K-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT HSG 17POS 2.54MM
User Guide
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Number of Positions 17
Color White
Contact Type Female Socket
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Latch Lock
Product Status Active
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series Mini Mate® IPD1
Note Contacts Not Included
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.100" (2.54mm)