IPT1-104-02-S-D
Samtec Inc.
Product No:
IPT1-104-02-S-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.366" (9.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 775VAC, 1095VDC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 2.3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.155" (3.94mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Mini Mate® IPT1
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.104" (2.64mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Bulk
Overall Contact Length 0.470" (11.94mm)