IPT1-106-04-L-D
Samtec Inc.
Product No:
IPT1-106-04-L-D
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.484" (12.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 775VAC, 1095VDC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 2.3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.155" (3.94mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Series Mini Mate® IPT1
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.590" (14.99mm)