Home / DC DC Converters / IQE24009A120V-007-R
minImg
IQE24009A120V-007-R
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
IQE24009A120V-007-R
Description:
DC DC CONVERTER 12V 108W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.41" H (57.9mm x 36.8mm x 10.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 9A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active Low
Series iQE (204W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 90%