Home / DC DC Converters / IQE48010A150V-001-R
minImg
IQE48010A150V-001-R
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
IQE48010A150V-001-R
Package:
Quarter Brick
Description:
DC DC CONVERTER 15V 150W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.41" H (57.9mm x 36.8mm x 10.4mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Quarter Brick
Current - Output (Max) 10A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series iQE (204W)
Power (Watts) 150 W
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 90%