Home / DC DC Converters / IQM48060A012V-001-R
minImg
IQM48060A012V-001-R
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
IQM48060A012V-001-R
Package:
Quarter Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC-DC, PCB MOUNT, QUARTER BRICK,
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package Quarter Brick
Current - Output (Max) 60A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 80.5%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 1.2V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series iQM (300W)
Power (Watts) 72 W