JA1C-TM-AC24V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
JA1C-TM-AC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 15 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 58 mA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JA
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC