Home / Power Connectors / JACK-L-PC-10A-RA(R)
minImg
JACK-L-PC-10A-RA(R)
GlobTek, Inc.
Product No:
JACK-L-PC-10A-RA(R)
Manufacturer:
GlobTek, Inc.
Description:
CONN PWR JACK 2.50MMX5.50MM SLDR
In Stock : 1434
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Contact Material - Plating Nickel
Ingress Protection -
Housing Material Polyphthalamide (PPA)
Body Color -
Current Rating (Amps) 10 A
Voltage - Rated 50VDC
Gender Male
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
Includes -
Industry Recognized Mating Diameter 2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217")
Mfr GlobTek, Inc.
Contact Material Copper
Connector Type Jack
Features Board Guide
Mating Length/Depth -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions/Contacts 2 Conductors, 2 Contacts
Termination Solder
Shielding Shielded
Thread Size -
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mounting Feature -
Actual Diameter 0.098" (2.50mm ID), 0.217" (5.50mm OD)