Home / TVS Diodes / JANTXV1N5648A/TR
minImg
JANTXV1N5648A/TR
Microchip Technology
Product No:
JANTXV1N5648A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-13 (DO-202AA)
Batch:
Datasheet:
Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40.9V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-13 (DO-202AA)
Series Military, MIL-PRF-19500/500
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 59.3V
Package / Case DO-13
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36.8V