JC1AF-TM-DC24V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
JC1AF-TM-DC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 15 A
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 37.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 640 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JC
Operate Time 30 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC