JC2AF-S-DC12V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
JC2AF-S-DC12V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 83.3 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 144 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JC
Operate Time 30 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC