JE1AXN-DC12V-H
Panasonic Electric Works
Product No:
JE1AXN-DC12V-H
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JE-X
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC