JE1XN-DC12V-H
Panasonic Electric Works
Product No:
JE1XN-DC12V-H
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JE-X
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC