JGG.0B.302.CLAD52
LEMO
Product No:
JGG.0B.302.CLAD52
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C