Home / Oscillators / JITO-2-DC5DM-7.3728
minImg
JITO-2-DC5DM-7.3728
Fox Electronics
Product No:
JITO-2-DC5DM-7.3728
Manufacturer:
Fox Electronics
Description:
XTAL OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 15mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Series -
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 5V
Output HCMOS
Mfr Fox Electronics
Base Resonator Crystal
Frequency 7.3728 MHz