JM1AN-ZTMP-DC24V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
JM1AN-ZTMP-DC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 37.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 640 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JM
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC