JMK105C6105MV-F
Taiyo Yuden
Product No:
JMK105C6105MV-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X6S
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series M
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 1 µF