JMK105F105ZV-F
Taiyo Yuden
Product No:
JMK105F105ZV-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0402
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series M
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 1 µF