JQ1P-48V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
JQ1P-48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.76 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class E
Series JQ
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC