JR21JK-10S
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
JR21JK-10S
Description:
CONN JACK FMALE 10P SOLDER CUP
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.591" (15.00mm)
Backshell Material, Plating Aluminum Alloy, Nickel
Insert Material Phenol Formaldehyde (PF)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating 118.1µin (3.00µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Last Time Buy
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert 21
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Jack, Female Sockets
Features Backshell, Cable Clamp
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 85°C