JR21PK-10P(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
JR21PK-10P(71)
Description:
CONN PLUG MALE 10P SOLDER CUP
User Guide
Cable Opening 0.591" (15.00mm)
Backshell Material, Plating Aluminum Alloy, Nickel
Insert Material Phenol Formaldehyde (PF)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating 118.1µin (3.00µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Last Time Buy
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert 21
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 85°C