JR21RK-10P
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
JR21RK-10P
Description:
CONN RCPT MALE 10P SOLDER CUP
User Guide
Cable Opening 0.941" (23.90mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Phenol Formaldehyde (PF)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Last Time Buy
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert 21
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 85°C