JTNV1AS-TMP-F-DC15V
Panasonic Electric Works
Product No:
JTNV1AS-TMP-F-DC15V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 53.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 281 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.5 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series JT-N
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 15VDC
Must Operate Voltage 11.25 VDC