JTV1S-PA-18V
Panasonic Electric Works
Product No:
JTV1S-PA-18V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 55.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 324 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series JT-V
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 13.5 VDC