JVLM60W-12
ERP Power, LLC
Product No:
JVLM60W-12
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Description:
60W 12V CV LED DRIVER IN JUNCTIO
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 90°C
Voltage - Input (Max) 277VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency cULus, FCC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.16" L x 2.97" W x 1.30" H (207.3mm x 75.4mm x 33.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Ratings IP20
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 120VAC
Series JVLM (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Constant Voltage
Efficiency 90%
Voltage - Output 12V