JW1AFSN-DC48V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
JW1AFSN-DC48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 11 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 4.4 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JW
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 33.6 VDC