K10K0C-P02LJG0-2000
ODU
Product No:
K10K0C-P02LJG0-2000
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 0
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C