K10LAC-P06LCC0-5600
ODU
Product No:
K10LAC-P06LCC0-5600
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 0
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C