K11KAC-P02LPH0-4500
ODU
Product No:
K11KAC-P02LPH0-4500
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C